„Las Szpęgawski. Zbrodnia niemiecka 1939-1940” – nowy album

 „Las Szpęgawski. Zbrodnia niemiecka 1939-1940” to najnowsze wydawnictwo Urzędu Gminy w Starogardzie Gdańskim dokumentujące dramat wojny i żmudny proces budowy monumentu dającego świadectwo tamtych tragicznych wydarzeń. Dzięki bezinteresownemu wysiłkowi wielu ludzi udało się potwierdzić personalia niespełna 2,5 tys. ofiar, spośród szacunkowych 5-7 tys., które w Lesie Szpęgawskim znalazły miejsce wiecznego spoczynku. Aby na trwałe upamiętnić zidentyfikowane osoby powstał nowy pomnik. Ma on formę betonowego lasu, którego część drzew została symbolicznie ścięta. Na powstałych w ten sposób pniach umieszczono w formie słojów imiona i nazwiska rozstrzelanych osób. 

Niedziela, 29 września 2019 roku na zawsze pozostanie w pamięci rodzin ofiar, kociewskich samorządowców i wszystkich osób emocjonalnie związanych z tragicznymi wydarzeniami, których sceną był Las Szpęgawski. Tego dnia, w 80. rocznicę zbrodni niemieckiej, podczas tradycyjnej mszy świętej poświęcony i oficjalnie zaprezentowany został nowy monument szpęgawski. Był to niezwykle wzruszający moment, szczególnie dla rodzin ofiar. Wiele osób nie kryło łez. Praca historyków, projektantów, samorządowców i budowniczych oraz szczodrość ofiarodawców sprawiły, że rodziny mają pewność, iż szczątki ich bliskich znajdują się właśnie w tym miejscu. Ze spokojem mogą zapalić znicz i oddać hołd swojemu tacie, siostrze czy dziadkowi. To, jak sami przyznają, wprowadza spokój w ich życie. W publikacji przedstawiona jest historia pisana i fotograficzna, którą przez 80 lat w Lesie Szpęgawskim tworzyły kolejne pokolenia Polaków.

Album nie jest przeznaczony do sprzedaży. Mieszkańcy będą go mogli wygrać w konkursach organizowanych przez Urząd Gminy. Darczyńcy otrzymają go w prezencie za wkład w budowę monumentu.

Scroll to top