LasSzpęgawskiŁączy

Szanowni Państwo,

w naszym przedsięwzięciu wzięło udział wiele osób, instytucji i organizacji. Budowa monumentu w Lesie Szpęgawskim to wydarzenie, które nas wszystkich dotyczy, to tam zostali zamordowani członkowie naszych rodzin, przyjaciele, znajomi, Polacy. Wszystkim jesteśmy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc, za tą mniejszą i tą większa, finansową jak i rzeczową. Poniżej prezentujemy krąg osób, które w szczególności przyczyniły się do budowy pomnika.

Kazimierz Smoliński, Poseł na Sejm RP, Wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT, Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa w latach 2015 – 2018. Na co dzień zaangażowany w wielu organizacjach społecznych. Aktywnie uczestniczy w pracach Społecznego Komitetu Budowy Pomnika w Lesie Szpęgawskim. Jak zaznacza, dzięki niemu pomordowani wreszcie przestaną być bezimienni, rodziny odnajdą nazwiska swoich krewnych, a nowe pokolenia poznają lepiej tę tragiczną historię.

Ewa Gosz, radna Rady Miasta Starogard Gdański w latach 2014-2018 r. To kolejna osoba, która w dużej mierze przyczyniła się do podjęcia się trudu budowy pomnika upamiętniającego pomordowanych w Lesie Szpęgawskim.
Można ją nazwać „matką” budowy pomnika, ponieważ to ona na jednej z sesji zaapelowała o to, aby groby ofiar pomordowanych nie pozostawały anonimowe. Uważała że trzeba to zrobić jak najszybciej, póki żyjemy my, którzy znamy prawdę o tej strasznej zbrodni z ustnych przekazów naszych rodziców i dziadków. Temat budowy nowego pomnika jest dla niej szczególnie bliski, ponieważ na początku wojny właśnie w lesie został zamordowany brat jej Ojca. Jego „winą” było to, że należał do Polskiego Związku Zachodniego.

Starosta powiatu starogardzkiego Kazimierz Chyła od samego początku wspiera ideę budowy pomnika w Lesie Szpęgawskim. Uważa bowiem, że przeszłość jest równie ważna jak przyszłość i należy o nią dbać i pielęgnować.
Kazimierz Chyła ma 62 lata, pochodzi z Mirotek. Ukończył Uniwersytet Gdański na kierunku historia. Swoją karierę zawodową zaczynał jako nauczyciel w Zespole Szkół w Skórczu. Był też prezesem Banku Spółdzielczego. Ma bardzo bogate doświadczenie samorządowe. Był radnym miasta i gminy Skórcz, później powiatowym, a w latach 2002-2018 pełnił funkcję wicestarosty starogardzkiego.
Obecnie jest starostą starogardzkim. Od wielu lat angażuje się w rozwój całego powiatu starogardzkiego. Stara się krzewić historię regionu, w tym wśród młodszych pokoleń. Bardzo mocno wspiera budowę pomnika upamiętniającego pomordowanych w Lesie Szpęgawskim.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak od chwili powstania idea budowy pomnika aktywnie wspiera inicjatywę trwałego upamiętnienia miejsca hitlerowskiej zbrodni w Lesie Szpęgawskim.
Jego zdaniem pamięć o pomordowanych podczas II wojny światowej powinna być kultywowana z pokolenia na pokolenie z godnością i szacunkiem, bo chociaż czas leczy z emocji, nie oczyszcza z pamięci o tamtych wydarzeniach. Janusz Stankowiak urodził się 15 sierpnia 1965 roku. Od dziecka związany jest ze Starogardem Gdańskim. Absolwent Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Karierę zawodową zaczął jako nauczyciel geografii i muzyki w szkołach podstawowych w Lubichowie i Zelgoszczy. Pracował też jako wychowawca w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Starogardzie Gdańskim. W 1988 roku rozpoczął współpracę ze Starogardzkim Centrum Kultury najpierw jako kierownik administracyjny, a od 2007 roku jako dyrektor placówki. Od 2014 roku sprawuje urząd prezydenta miasta. Jako włodarz miasta skutecznie zabiega o jego rozwój, wspierając wszystkie inicjatywy, których celem jest dobro jego mieszkańców.

Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła, wieloletni, doświadczony samorządowiec i aktywista społeczny. W swojej pracy na rzecz pelplińskiej wspólnoty samorządowej niejednokrotnie podkreśla znaczenie lokalnej historii w kształtowanie świadomości patriotycznej. Wyraża nadzieję, że budowa pomnika zamordowanych w Lesie Szpęgawskim zjednoczy pomorskie samorządy, których mieszkańcy niegdyś oddali życie za wolną Polskę i wolne Pomorze oraz nie pozwoli zapomnieć o wspólnym dziedzictwie.

Piotr Wiesław Pliszka (ur. 1956 r.- Wiceprezes Stowarzyszenia Regionalna Grupa Popularyzacji Mikrohistorii. Ukończył szkołę średnią jako technik elektromechanik. Pracował w Hucie Katowice oraz w Hucie Szkła w Starogardzie Gdańskim jako specjalista ds. zaopatrzenia.
Przez wiele lat pracował również poza granicami Polski. Jest żonaty, ma syna. Zajmuje się historią regionalną. Jest jednym z ekspertów w dziedzinie badania niemieckich zbrodni na terenie powiatu starogardzkiego. Jego celem jest popularyzacja tematu mordów oraz stworzenie imiennej bazy ofiar. Współautor przewodnika „Las Szpęgawski” oraz listy ofiar zamordowanych w Lesie Szpęgawski.

Mateusz Kubicki (ur. 1988) – historyk, niemcoznawca, ekonomista. Pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN Oddział w Gdańsku. Doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Autor książki Kapitan ostatni opuszcza swój statek… Józef Władysław Bednarz (1879‒1939) oraz licznych artykułów na temat historii II wojny światowej i historii gospodarczej po 1945 r. Jego zainteresowania badawcze obejmują II wojnę światową na Pomorzu Gdańskim i na Oceanie Spokojnym oraz historię gospodarczą po 1945 r. Bardzo wspiera nasze działania z zakresu identyfikacji osób pomordowanych. Współautor listy osób pomordowanych w Lesie Szpęgawskim.

Joachim Choina (ur. 1993 r.) – absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Autor pracy magisterskiej „Nauczyciele zamordowani w 1939 r. w Lesie Szpęgawskim”.
Współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Regionalna Grupa Popularyzacji Mikrohistorii. Jego celem jest przybliżanie lokalnych postaci i wydarzeń historycznych przy wykorzystaniu nowoczesnych środków przekazu. Od samego początku aktywnie uczestniczy w pracach nad powstaniem pomnika pomordowanych w Lesie Szpęgawskim. Nauczyciel historii w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Starogardzie Gdańskim.

 

 

 

 

 

Szczególne podziękowania za współpracę kierujemy do Jarosława Wittstocka – wiceprezesa zarzadu Grupy Lotos SA, Adama Kasprzyka – prezesa zarządu Fundacji LOTOS oraz Patryka Demskiego – wiceprezesa Grupy Lotos.

Gmina Starogard Gdański 

Miasto Starogard Gdański

Województwo Pomorskie (Urząd Marszałkowski)

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Powiat Starogardzki

Powiat Tczewski

Miasto Skórcz

Miasto Tczew

Gmina Bobowo

Gmina Czarna Woda

Gmina Gniew

Gmina Kaliska

Gmina Lubichowo

Gmina Morzeszczyn

Gmina Osiek

Gmina Pelplin

Gmina Skarszewy

Gmina Skórcz

Gmina Smętowo Graniczne

Gmina Subkowy

Gmina Świecie

Gmina Tczew

Gmina Zblewo

Rada Gminy Starogard Gdański kadencji 2018-2023

Fundacja Energa

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S. A.

Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim

Destylarnia Sobieski S. A.

GBG Gołębiewski Sp. z o.o. Spółka komandytowa

REFLEX Zakład Usług Szklarskich Ryszard Stobba

Zakład Utylizacji odpadów Komunalnych STARY LAS Sp. z o.o.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Św. Ojca Pio w Tczewie

Publiczna Szkoła Podstawowa im. B. Janowicza w Brzeźnie Wielkim

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Kwidzynie – klasa IId

Zespół Kształcenia i Wychowania w Rywałdzie

Parafia Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Starogardzie Gdańskim

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim

Parafia Miłosierdzia Bożego w Starogardzie Gdańskim

Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Starogardzie Gdańskim

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce

Parafia św. Andrzeja Apostoła w Garczynie

Parafia św. Andrzeja Boboli w Swarożynie

Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Starogardzie Gdańskim

Parafia św. Michała Archanioła w Skarszewach

Parafia św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim

Adam Wygocki

Danuta, Maria, Marek Schoeneck

Krystyna Pomierska

Magdalena i Krzysztof Cherek

Stanisława Mocarska

Teresa i Piotr Cychnerscy

Zofia Kowalska

Mieszkańcy Gminy Zblewo

Mieszkańcy obwodu Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie gm. Kwidzyn

Pracownicy Urzędu Gminy Starogard Gdański

Rodzina Chamier – Gliszczyńskich

Komitet Społeczny Budowy Pomnika upamiętniającego pomordowanych w Lesie Szpęgawskim wraz z ofiarodawcami