Cmentarz w Lesie Szpęgawskim to miejsce, w którym Niemcy dokonali zbrodni wojennych na początku II wojny światowej. Szacuje się, że w ramach niemieckiej akcji eksterminacji ludności na Pomorzu w samym Lesie Szpęgawskim zginęło od 4 do 7 tys. ludzi.

W miejscu pamięci znajdują się 32 groby masowe (na terenie objętym inwestycją i 7 w odległości ok. 500 m) oraz skromny ołtarz. Groby te są anonimowe, nigdzie nie ma informacji o nazwiskach osób pomordowanych. Z myślą o zbliżającej się 80-tej rocznicy mordu oraz przede wszystkim w odpowiedzi na wieloletnie prośby rodzin ofiar zrodziła się inicjatywa budowy monumentu z nazwiskami pomordowanych oraz zagospodarowania jego otoczenia. Przy współpracy gminy i miasta Starogard Gdański w 2017r. ogłoszono konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-krajobrazowej zagospodarowania terenu cmentarza w Lesie Szpęgawskim. Spośród złożonych prac komisja konkursowa wybrała projekt p. Katarzyny Ephraim z Hagi.

Wizualizacja nowego pomnika

Monument zostanie podświetlony oświetleniem sztucznym, wkomponowanym w posadzkę terenu. Z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych do monumentu został zaprojektowany podjazd.

Wizualizacja nowego pomnika

150 elementów, w tym 117 ,,drzew” i 33 ,,pni”, tworzących formę lasu. ,,Drzewa” i ,,pnie” będą nachodzić na siebie, symbolizując jedną całość – polskie społeczeństwo, które w wyniku tragicznych wydarzeń zmieniło swój kształt. ,,Drzewa” będą wykonane z białego betonu architektonicznego.

Wizualizacja nowego pomnika

,,Pnie” będą wykonane z betonu oraz czarnego granitu, na którym białymi literami zostaną wygrawerowane w formie kręgów – słoi drzew nazwiska ponad 2,4 tys. osób pomordowanych. Część pni pozostanie niezapisana, symbolizując osoby, których nazwisk nie udało się poznać.

Pień z nazwiskami ofiar