Trwa remont cmentarza

Od kilku tygodni na terenie cmentarza wojskowego w Lesie Szpęgawskim prowadzone są prace remontowe grobów masowych i oznakowania cmentarza. Na ten cel Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznało Gminie Starogard Gdański 108 tys. zł dofinansowania. Dużym wsparciem jest także pomoc finansowa w formie dotacji celowej od Gminy Pelplin w kwocie 20 tys. zł. Plac wokół pomnika i monumentu w Lesie Szpęgawskim zostanie utwardzony kostką z tzw. berlinki — drogi, którą w 1940 roku zbudowali Niemcy, używając do prac jeńców i więźniów, którzy tam ginęli. A zatem będzie to odpowiednie nawiązanie do historii, gdy ten kamień trafi na cmentarz wojenny. Kostkę otrzymaliśmy od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przy wsparciu i pomocy posła Kazmierza Smolińskiego.

– Prowadzę już kolejne rozmowy m.in. z Instytutem Pamięci Narodowej czy Kuratorium Oświaty. Chcemy przebić się z wiadomością o tym miejscu zbrodni w całym kraju, nie tylko na Pomorzu. Las Szpęgawski musi znaleźć należne miejsce w historii. – powiedział poseł.

– Z wielkim trudem szukaliśmy wykonawcy. Wiemy, że zadanie jest trudne technicznie, żeby tę kostkę ułożyć, ale temat i miejsce jest szczególne. Myślę, że każdy to miejsce traktuje też osobiście. Bardzo się cieszę, że dzięki panu posłowi pozyskaliśmy fundusze oraz kostkę  i bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się i przyczyniają do kontynuacji działań inwestycyjnych upamiętniających Ofiary Zbrodni Szpęgawskiej. – powiedziała wójt Magdalena Forc-Cherek.

Remont prowadzi firma Strabag Sp. z o.o. Zakończy się on jeszcze w tym roku.

 

 

 

 

 

Scroll to top