Zakończył się remont cmentarza

Zakończył się remont cmentarza wojennego w Lesie Szpęgawskim. Gmina Starogard Gdański  otrzymała na ten cel 108 tys. zł dofinansowania od Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Otrzymano także pomoc finansową w formie dotacji celowej od Gminy Pelplin w wysokości 20 tys. zł.

Zakres wykonanych prac objął remont płyty nagrobnej mogiły zbiorowej Nr 1 i 4, oznakowanie wejść do cmentarza – 5 znaków wykonanych ze słupków dębowych, umieszczenie kamiennych tablic opiekunów przy każdym z 32 grobów, montaż drewnianego pojemnika na odpady, wykonanie opaski z kostki granitowej wraz z obrzeżami kamiennymi wokół mogił zbiorowych – Nr 1, 4, 6, 7, 8, 11, 12, 14, 23, 24, 25, 26, 29, naprawę 11 mogił zbiorowych w tym m.in. uzupełnienie spoin, renowacja izolacyjna powierzchni, czyszczenie spoin, poziomowanie płyt.

Plac wokół pomnika i monumentu został utwardzony kostką z tzw. berlinki – drogi, którą w 1940 roku zbudowali Niemcy, używając do prac jeńców i więźniów, którzy tam ginęli. A zatem jest to odpowiednie nawiązanie do historii. Kostkę Gmina Starogard Gdański otrzymała od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przy wsparciu i pomocy posła Kazimierza Smolińskiego.

Wykonawcą robót była firma STRABAG Sp. z o.o. Wykonawcą stalowych tablic informacyjnych firma W.P.H.U. STEIN METAL Tomasz Kozik.

 

 

Scroll to top